Trip po BiH, obisk Dubrovnika in poležavanje v Makarski

Tokrat je bil naš dopust malce drugačen. Namesto na letalo, smo se usedli v avto in naredili precej dolg ovinek čez Bosno in Hercegovino, vse do Dubrovnika na Hrvaškem ter naš dopust zaključili na Makarski Rivieri. Kako smo se lotili poti? Od doma, direktno v Sarajevo, prestolnico Bosne in Hercegovine. Približno 7 ur vožnje po več ali manj hitrih cestah skozi številne vasi in manjša mesta. Glavno mesto BiH je prežeto s pestro zgodovino, ki menda v zadnjih letih preživlja razcvet in poplavo turistov.

Vonj po čevapčičih postreženih v somunu (lepinji), bureku in sveže mleti kavi, sladek okus baklav… Vse to (in še več) vas čaka na Baščaršiji, starem mestnem jedru, ki je nastalo v času otomanskega imperija, sedaj pa ostaja glavno zbirališče turistov. Seveda se tu ne vrti vse le okrog mastnih in sladkih kulinaričnih specialitet, ampak lahko občudujete tudi kar nekaj arhitekturnih in kulturnih znamenitosti.

Od Sebilja, znamenitega vodnjaka, ki je obkoljen z jatami golobov, do Gazi Husrev-begove džamije in stare pokrite tržnice na Baščaršiji. V bližnji okolici se nahaja Vječnica, barvita mestna hiša, Careva džamija, ter Latinski most čez reko Miljacko, kjer se je zgodil atentat na prestolonaslednika Franza Ferdinanda, ki je sprožil prvo svetovno vojno.

Za vse, ki se radi sprehajate skozi zgodovino in obiskujete muzeje, boste lahko v Sarajevo spoznali kar nekaj dejstev iz bližnje zgodovinske preteklosti – muzej zločina proti človečnosti in genocida, muzej obleganega Sarajeva, muzej vojnega otroštva in številne druge.

Če pa se slučajno naveličate »mestnega vrveža«, se v neposredni bližini Baščaršije nahaja gondola, ki te v parih minutah popelje nad Sarajevo, v neokrnjeno naravo – na hrib Trebević. Ta je bil v letu 1984, med zimskimi olimpijskimi igrami eno izmed glavnih prizorišč. Sprehodili smo se tudi po znameniti, sicer zapuščeni bob stezi, ki je sedaj okrašena s številnimi grafiti, kar ji daje poseben čar in zgodovinski pomen. Nam je bilo super.

Iz glavnega mesta Bosne in Hercegovine pa nas je pot vodila proti jugu, v Mostar. Vas zanima kako izgleda, ko kakšen adrenalinski navdušenec skoči iz dobrih 20 metrov visokega mosta direktno v reko? Jp, mi smo to videli 😊 domačini namreč za denar skačejo z znamenitega kamnitega mostu, imenovanega Stari most, ki se nahaja v strogem centru starega mestnega jedra. Tu seveda najdeš tudi veliko restavracij, barov in manjših trgovin s spominki in lokalnimi proizvodi. Vse skupaj je odeto v kamen, kar da mestu še poseben čar in drugačnost, ki vas bo zagotovo pritegnila. Aja, je pa celoten »center« relativno majhen, zato je en dan za obisk čisto dovolj. Mi smo bili 2 nočitvi in smo vse skupaj prehodili cca. 150krat 😀 Za hrano lahko v Mostarju zagotovo priporočamo restavracijo Hindin Han, prenočišče pa smo imeli tule (link).

Preden smo se podali čez Bosansko-Hrvaško mejo, smo se odločili, da naredimo manjši ovinek. Ustavili smo se v Blagaju, manjšem mestu, ki je znano po derviškem samostanu nad izvirom reke Bune. Kasneje pa naredili še en postanek v Počitelju. Staro kamnito mesto, prepleteno z ulicami, ki se strmo vzpenjajo mimo mošeje do trdnjave na vrhu hriba.

S tem smo naš trip po Bosni in Hercegovini zaključili. Želeli bi si obiskati še marsikaj, pojesti še ogromno čevapčičev in preskusiti še kakšno mastno a slastno sladico – ampak moramo še kaj pustiti za drugič. Zagotovo se še vrnemo!

No, pa smo končno prispeli tudi morja. Naša destinacija je bil Dubrovnik! Kultno srednjeveško mesto, ki je na svoji slavi v zadnjih letih pridobilo predvsem na račun filmske industrije – Igra prestolov, vojna zvezd in verjetno bi lahko še naštevali. Seveda pa milijone turistov ne pritegnejo le scene, ki jih vidimo na filmskih platnih ampak tudi pestra zgodovina in številne arhitekturne znamenitosti.

Že prvi občutek, ko smo stopili v staro mestno jedro skozi glavna vrata Pile je bil nekaj posebnega. Uau. Nato smo se sprehodili po Stradunu, glavni ulici, ki vodi od Onofrijevega vodnjaka do Knežjega dvorca in se konča pri vratih Ploče. Številne znamenitosti lahko občudujete tudi z mogočnega mestnega obzidja, na katerega se povzpnete za nekaj deset evrov na osebo. V Dubrovniku niso zasoljene le cene vstopnic, vendar tudi hrane in pijače v številnih restavracijah in barih. Pripravite se, da boste za kosilo, kavo ali sladoled odšteli dvakrat oz. rajši trikrat, štirikrat več kot drugje po hrvaški obali. Ampak Dubrovnik.. ma nam osebno je bil čudovit!

No, za konec pa tisti pravi del dopusta! Plavanje, skakanje in čofotanje v morju, zidanje gradov iz kamenčkov in večerni sprehodi v mesto z le enim samim ciljem – najti najboljši sladoled 😁 Tokrat smo imeli srečno roko pri izbiri destinacije, saj smo si izbrali Makarsko in hotel direktno na plaži, le nekaj minut hoje od centra mesta. Te destinacije in naših izkušenj ne bomo opisovali… lahko rečemo le – dober teden uživanja res prehitro mine, ampak nismo še rekli zadnje besede 😊

To je to! Vse skupaj je uspelo nad pričakovanji. Videli in doživeli smo marsikaj, vseskozi nas je spremljalo lepo vreme in neizmerno smo uživali. Vedno priporočava, da v kolikor situacija dopušča, svoj dopust oz. ležerno poležavanje združiš z raziskovanjem mest in občudovanjem znamenitosti, ki jih lahko obiščeš na poti. Nam to kar ustreza 😊 …imej se lepo!

S & B & L

Obdobje našega potovanja: junij 2024

Prenočišče Sarajevo: link
Prenočišče Mostar: link
Prenočišče Dubrovnik: link

Morda vas zanima še

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja